.:home:.     .:galeria:.     .:kontakt:.      Dziśjest :

 

 

  .:Kołysanki:.

...niezastąpione kołysanki...
Matki we wszystkich miejscach świata, kulturach i epokach, gdy tulą swe dzieci w ramionach, uciszają je i usypiają, instynktownie im śpiewają. Dziecko doznaje wtedy przyjemnych uczuć wywołanych fizyczną bliskością, łagodnym ruchem, widokiem twarzy mamy i znajomym brzmieniem jej głosu. Słuchanie kołysanki śpiewanej przez matkę i bycie tulonym w jej ramionach, o przedłużenie dobrych doświadczeń sprzed narodzin, gdy dziecko bezpieczne

w łonie matki, kołysane ruchami jej ciała, słyszało bicie jej serca i dźwięk głosu. Podobieństwo tych doznań ułatwia dziecku, po przyjściu na świat adaptację do życia w nowym otoczeniu. Wiedząc o tym, że głos matki dociera do dziecka jeszcze przed urodzeniem, że wówczas uczy się ono jej głosu, już w tym okresie śpiewajmy dzieciom kołysanki.


... sekret kołysanek...
Budowaniu więzi uczuciowej sprzyjają wszystkie chwile spędzane z dzieckiem, w których jest ono w centrum naszej uwagi i w bliskim fizycznym kontakcie. Wieczorem, gdy układamy dziecko do snu, przychodzi najlepszy czas na zaśpiewanie mu i pożegnalne pieszczoty. Wtedy śpiewanie kołysanek staje się przede wszystkim formą wyrażania uczuć. Kołysanki sprawiają, że dziecko czuje się bezpieczne odprężone, pomagają mu wyciszyć się i spokojnie zasnąć.

...kołysanka jak lekarstwo...
Małe dzieci są zazwyczaj ruchliwe, pobudliwe, mają trudności ze skupieniem uwagi, uspokojeniem się, odprężeniem. Kołysanki przydają się nie tylko wieczorem, ale także w ciągu dnia, gdy chcemy dziecko nieco wyciszyć. Najlepiej wtedy do wspólnie słuchanych piosenek dołączyć własny śpiew, czuły dotyk i ruch w formie kołysania, tulenia, głaskania. Piosenka, którą śpiewamy naszemu maluchowi przytulając go, jednoczy nas z nim fizycznie i psychicznie. Przeżycia tej jedności nie da się przecenić,

Jeśli pragniemy, aby dziecko zdrowo rosło i rozwijało się. Jest to niepowtarzalne doświadczenie dla obu stron. Te doznania uspokajają dziecko, bo kierują uwagę "do wewnątrz" - na odczucia płynące z własnego ciała, a także na ciepło i oparcie, jakie daje ciało mamy lub taty. Co oprócz pielęgnacji jest naszemu maluszkowi najbardziej potrzebne, to przytulanie, podziwianie go, mówienie do niego i śpiewanie mu.

Marta Bogdanowicz

 

 
Copyright (c) 2003: Sadlej Family